This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.


O Szkołach

Szkoła Podstawowa nr 1 i Publiczne Gimnazjum
im. bł. Bronisława Markiewicza w Trzebosi

Do budowy szkoły z rozebranego kościółka wykorzystano drzewo modrzewiowe na ściany oraz gonty pod dach. Szkoła była dość pokaźnych rozmiarów. Z jednej strony były dwie sale lekcyjne, z drugiej strony mieszkanie dla kierownika szkoły. Na ganku była wieżyczka z dzwonkiem, przy pomocy którego oznajmiano początek i koniec zajęć oraz przerw. Pierwszy nauczyciel pojawił się w Trzebosi w 1882 roku. Był nim Józef Chmiel, który po roku ustąpił miejsca Tomaszowi Brzęsiowi. Pełnił on funkcję nauczyciela trzy lata tj. do roku 1886. W tym czasie szkoła figurowała jako niezorganizowana. Była to szkoła bez formalnego powołania, nauczyciele różni, przeważnie bez pedagogicznego przygotowania, np. pierwszym nauczycielem w sąsiedniej Nienadówce był miejscowy organista. Nauka odbywała się w różnych miejscach: na plebani, w organistówce, w wynajętym pomieszczeniu, w opuszczonym domu, a nawet w stodole. W 1886 roku pracę w zorganizowanej już 1 - klasowej szkole podjął Wojciech Czajewski. Od 1895 roku 1 - klasowa szkoła ludowa przekształcona została w 2 - klasową, która utrzymała się do pierwszej wojny Œwiatowej. Funkcję kierownika szkoły objął Wojciech Czajewski, pracujący w Trzebosi od 9 lat, a który przeszedł na emeryturę w 1916 roku. Drewniana szkoła znajduje się obecnie w skansenie w Kolbuszowej.

Wkrótce później wybudowano murowaną szkołę. W tamtych czasach była to bardzo luksusowa szkoła. Drewniane podłogi, kaflowe piece, zielone drewniane ławki były ozdobą szkoły. W szkole było najpierw 6, a później 8 klas. Szkoła ta przetrwała do dzisiejszych czasów. W 2000 roku znacznie ją rozbudowano. W 2005 roku dobudowano salę gimnastyczną, kuchnię, jadalnię i bibliotekę, z których chętnie korzystają uczniowie Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej. W 2006 roku utworzono przedszkole. Obecnie w szkole uczy się około 500 uczniów, a wiedzę przekazuje blisko 40 nauczycieli.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebosi
im. św. Stanisława Kostki

Szkoła położona jest w pięknej scenerii, w otoczeniu lasów, z daleka od ruchliwej drogi. W oddziałach 0-VI uczy się 79 uczniów. Kadrę stanowi 12 nauczycieli.

Oprócz lekcji uczniowie korzystają z szeregu zajęć dodatkowych. Pod okiem życzliwych nauczycieli mogą rozwijać swoje zainteresowania na kółkach (prowadzonych często społecznie): informatycznym, sportowym, humanistycznym, muzycznym, plastycznym, teatralnym, ekologicznym, językowym oraz matematycznym.

Prowadzone są również zajęcia gimnastyki korekcyjnej oraz gry i zabawy dydaktyczne dla najmłodszych. 1 października 2009 roku szkoła dostąpiła niewątpliwego zaszczytu, jakim jest uroczyste przekazanie sztandaru i nadanie naszej szkole imienia św. Stanisława Kostki, z którym od tej pory identyfikować się będzie ta placówka.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebosi
im. św. Faustyny Kowalskiej

Szkołę Podstawową w tej częœci miejscowości utworzono już w 1943 roku. Nauka odbywała się wówczas w dawnym mieszkaniu Żyda Dawida, stąd często budynek ten nazywano "dawidówką". Do ówczesnej szkoły uczęszczali uczniowie klas I-III.

Warunki nauki w szkole były bardzo trudne, dlatego w 1959 roku powołano komitet budowy nowej szkoły. Nauka w nowym budynku rozpoczęła się w 1966 roku. W nowej szkole utworzono dodatkowo oddział przedszkolny oraz klasę IV. Obecnie szkoła po wielu modernizacjach wygląda dziœ jak mały "dworek".