This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.


Historia Trzebosi

Wie¶ Trzebo¶ powstała na przełomie XVI i XVII wieku, w dorzeczu Wisły i Sanu, krainy zwanej wtedy Puszcz± Sandomiersk±. Osadnicy składający się z elementu prawie czysto polskiego zawładnęli większą część dotąd bezludnej puszczy. Szybki przyrost ludności w okolicach Rzeszowa, Łańcuta i Przeworska spowodował, że nadwyżki ludności, szukając terenów pod zagospodarowanie wędrowały na północ w głąb puszczy. I właśnie w XVI wieku powstały takie miejscowośści jak Przewrotne, Głogów, Sokołów i Werynia. Najpóźniej, bo końcem XVI i na przełomie XVI i XVII wieku powstały Widełka, Staniszewskie, Stany Jeżowe, Wólka Niedźwiedzka, Wólka Sokołowska, Medynia i Trzeboś.

Dlaczego Rzeszów i Łańcut położone w odległości około 22 km od Trzebosi powstały blisko 300 lat wcześniej?

Miejscowości te leżą w szerokim pasie między zwartą puszczą od północy, a Pogórzem Karpackim od południa. Teren raczej równy, słabo zalesiony lub bezleśny, o glebach żyznych sąsiadował z wijącą sie rzeką - Wisłokiem.

A co mogły oferować kandydatowi na osadnika ziemie, na których powstała Trzeboś?

Piaszczysta, pełna bagien i moczarów puszcza. Zwarty drzewostan nienajlepszej jakości, z dala od szlaków komunikacyjnych, handlowych i większych ujęć wody. Analizując przebieg akcji osadniczej na terenie puszczy od chwili pojawienia się człowieka widać, że ten zawsze kroczył po liniach wyznaczonych przez przyrodę. W pierwszej kolejności opanowane zostały żyzne tereny doliny Wisły, Sanu z ich dopływami. Gdy zabrakło tam miejsca, zaczęto spoglądać na bezpośredniego sąsiada, tj. na puszczę. Z braku odpowiednich powierzchni osadnicy zabrali się do karczowania lasu. W puszczy, gdzie od tysiącleci, można by powiedzieć, nie stanęła ludzka stopa, zaczynało pojawiać się życie. Na tym etapie gospodarki - karczunku lasu, który umożliwił osiedlanie się człowieka - zrodziła się Trzeboś.

Najprawdopodobniej kilku pionierów z okolic Rzeszowa czy Łańcuta powędrowało "za chlebem" na północ, w puszczę, osiadło na polanie śródleśnej i karczując otaczający las powiększyło obszar ziemi uprawnej, dając początek dzisiejszej Trzebosi. I odtąd Trzeboś, ściśle związana z poszczególnymi właścicielami Łańcuta i Sokołowa, dzieliła lasy szlacheckich rodów, od Stadnickich poczynając, potem Lubomirskich, następnie Grabińskich i wreszcie Zamoyskich. Można przypuszczać, że początek Trzebosi datuje się od lat osiemdziesiątych XVI wieku .

Trzeboś powstała wcześniej nim w Łańcucie pojawili się Stadniccy tj. przed rokiem 1586. Wówczas malutka osada śródleśna miała już swoja nazwę (Trzebosia, Trembosia , Trzybosz). Gdyby Trzeboś założona została przez Stadnickich, wówczas od razu dostała by nazwę kojarzącą się z nazwiskiem właściciela. W miedzy czasie dobra łańcuckie dostały się w ręce Stanisława Stadnickiego. W tym okresie przez jakiś czas Trzeboś nazywana była "Wielki Stadnik". Po zmianie właściciela klucza łańcuckiego - nazwy wsi wracały po pewnym czasie do dawnego brzmienia. Nazwa Trzeboś wywodzi się od wyrazu "trzebić", czyli wycinać, karczować tereny leśne .